چرا باید از نرم افزار CRM استفاده کنید؟

مزایای نرم افزار CRM

نرم افزار CRM استراتژی مدیریت ارتباط با مشتری شما را سیستماتیک، مستندسازی، تا حدی خودکارسازی، و قابل پیگیری می کند. هر مدیری در دنیای کسب و کار امروز حداقل یک بار نام CRM را در نمایشگاه ها و رویدادهای کسب و کارشنیده و از مزایای بی شمار آن مطلع شده است: افزایش فروش، بهبود بازاریابی، افزایش چشمگیر کیفیت پشتیبانی، و موارد کلی دیگری که گاهی ادعاهای بزرگی نیز به حساب می آیند.

به صورت کلی، CRM به روش هایی که در ادامه توضیح می دهیم، به رشد کسب و کار شما کمک می کند:

افزایش فروش

افزایش فروش

با نرم افزار CRM می توانید مشتری های احتمالی (سرنخ ها) را پیگیری کرده، و تاریخچه ی خرید مشتری را بررسی کنید تا مشتری های احتمالی جدید (بازار هدف جدید)، موقعیت های بیش فروشی و فروش مکمل، و مشتری های وفادار را بشناسید.

می توانید با ارزش ترین و وفادارترین مشتری هایتان را شناسایی کرده و برنامه های پاداش به مشتری یا ارتباطات شخصی سازی شده ایجاد کنید تا درصد تبدیل و تعامل با مشتری افزایش یابد. هم چنین، می توانید نقاط ضعف فرآیند فروش خود را شناسایی کرده و خیلی سریع به آن ها رسیدگی کنید.

افزایش کارایی

این نرم افزار فرآیندهای عملیاتی کسب و کار شما را بهبود می بخشد تا اطمینان حاصل شود که فرصت های فروش از دست نرفته و هزینه ها به حداقل می رسد. کارکنان می توانند به سرعت به اطلاعات مهمی برای رفع نیازهای مشتری دسترسی پیدا کنند یا مسائل را سریع تر حل کنند. CRM همچنین فرآیندهایی نظیر حسابداری، انبارداری و فروش را به صورت یک فرآیند یکپارچه ادغام و از تکرار وظایف جلوگیری می کند. مواردی مانند قراردادها، رویداد ها، پروژه ها و محصولات در یک زیرساخت CRM برای تحقق سریع تر نتایج، هماهنگ و هم سو می شوند.

تصمیم گیری های هوشمندانه

یک مدیر خوب با دسترسی به اطلاعات به روز و لحظه ای می تواند تغییرات لازم برای پاسخ به روند بازار را به سرعت اعمال کند. CRM می تواند بینش های دقیقی از اطلاعات لحظه ای ارائه کند. یعنی شما می توانید استراتژی ها و تاکتیک های خود را به گونه ای تنظیم کنید که از فرصت ها استفاده یا از بحران جلوگیری کنید.

به همین ترتیب، داده های دقیق تر، امکان پیدا کردن بهترین شیوه ها را در دپارتمان های مختلف فراهم می سازد تا روند کلی کسب و کار بهبود یابد.

اتوماسیون کارهای روزانه

دستیابی به اهداف فروش کار ساده ای نیست. فعالیت های متعددی در فروش دخیل هستند. فروش صرفا به این معنی نیست که محصولی از سازمان می رود و در ازای آن پول وارد می شود. اسناد مختلف، صورتحساب و غیره تولید و سپس یک معامله تکمیل می شود. هنگامی که فروش چندین بار در یک روز اتفاق بیفتد، می توانید سطح فعالیت های روزمره را تصور کنید. با پیاده سازی CRM، تمام این موارد می تواند به طور خودکار انجام شود. تیم فروش می تواند به جای نگرانی در مورد وظایف روزانه، مشتریان بیشتری را جذب کند.

برای حفظ رضایت مشتریان، باید درک بهتری از نیازهای آنها داشته باشید و این همان کاری ست که CRM می کند. امکان ارتباط آسان، خدمات  با کیفیت به مشتریان و اطلاعات سازمان یافته نیز فراهم می شود. همچنین، با کمک گزارش های پویای تولید شده از CRM، می توانید فروش خود را افزایش دهید. بنابراین، برای داشتن یک کسب و کار موفق و رسیدگی صحیح به نگرانی ها و مسائل آن، باید با استفاده از CRM مشتریان را حفظ کنید و آنها را از محصولات و خدماتی که کسب و کار ارائه می دهد، آگاه سازید.

افزایش رضایت مشتری

تکنیک های بازاریابی حرفه ای به مشتریان نشان می دهد که آنها تمرکز اصلی هستند. از آنجا که به آنها توجه شخصی می شود و تمام مسائل آنها مستقیما تحت بررسی قرار می گیرد، حس رضایت می کنند. بنابراین، آنها به تغییر سرویس دهنده یا خرید کالا از رقبا فکر نمی کنند. CRM می تواند در چنین سناریویی مفید باشد. نرم افزار CRM به تیم پشتیبانی شما برای پیگیری درخواست های مشتری کمک می کند. همچنین، به مشتریان نیز امکان تولید و پیگیری وضعیت درخواست خود را می دهد.

این وضعیت برای یک کسب و کار بسیار مهم است، زیرا مشخصاً اگر مشتریان راضی باشند، کسب و کار نیز به خوبی پیش می رود. شما می توانید روش های بازاریابی خود را به راحتی با کمک CRM پیاده سازی کنید.

بهبود تعامل

بدون CRM، مشتری در صورت تماس با سازمان هنگام عدم حضور كارمند خاصی که مسئول کارهای اوست، باید همه ی موارد را به دیگران توضیح دهد. اما در حال حاضر، با وجود CRM، کل اطلاعات مشتری در یک پایگاه مشتری داده مشترک ثبت است و غیبت یک کارمند هیچ خللی در کار ایجاد نمی کند. بنابراین، ارتباط بسیار ساده و موثر است و فرآیند بدون هیچ مشکلی پیش می رود.

تاجر

صرفه جویی در هزینه

پیاده سازی استراتژی های مدیریت ارتباط با مشتری کار آسانی نیست. منابع زیادی از قبیل پول، زمان و نیروی انسانی نیاز است. تکنیک های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از تجزیه و تحلیل هزینه ها بهترین روش پیاده سازی استراتژی مشخص می شود. سرمایه اولیه برای نرم افزار CRM نه تنها زیاد نیست، بلکه مزایای آن در بلندمدت به قدری بیشتر است که استفاده از نرم افزار را کاملا از نظر اقتصادی توجیه (و البته توصیه) می کند.

امنیت داده

داده های مشتریان شما تمام سرمایه ی شماست. در یک نرم افزار CRM تدابیر امنیتی زیادی برای محفوظ نگه داشتن این اطلاعات اجرا می شود. شما می توانید امنیت را در داخل سازمان نیز با اجازه های دسترسی برقرار کنید.

آمار و گزارش های تحقیقات

برای این که تصویری واضح تر از میزان محبوبیت، کارآیی و استفاده ی CRM داشته باشید، آمار مربوط به سال 2017 را ملاحظه کنید:

65

بهبود سهم فروش

79

تبدیل بیشتر مشتری

5

برابر نرخ بازگشت سرمایه

41

افزایش سود

نمایش گزارش های کامل

ویژگی های CRM که بیش از همه مورد نظر کاربران است
 • نرخ بازگشت سرمایه CRM حدود 5 برابر است (Baseline)
 • 79% از سرنخ ها بدون CRM به مشتری تبدیل نمی شوند (Pardot)
 • 30% از سرنخ ها به خاطر منابع داده ی نامناسب به مشتری تبدیل نمی شوند (Cyber Sphere)
 • 26% نرخ ثبت شده ی استفاده از CRM است (Salesforce)
 • 65% بهبود در سهم فروش مشاهده شده است (Innopple Technologies)
 • 41% افزایش سود با CRM به دست آمده است (Trackvia)
 • 60% مواقع از CRM برای بازاریابی ایمیلی نیز استفاده می شود (com)
 • 47% مواقع، سرنخ هایی که در یک سیستم CRM پرورش یافته اند، به مشتری تبدیل می شوند (Annuitas Group)
 • 300% بهبود در نرخ تبدیل سرنخ به مشتری با CRM (Cloudswave)
 • 40% بهبود در متوسط ارزش خرید با CRM (Cloudswave)
 • 23% کاهش در هزینه های سرنخ با CRM (Cloudswave)
 • 47% بهبود در خدمات مشتری با CRM (Capterra)
 • 26% بهبود در حفظ و نگهداری مشتری با CRM (Nucleus Research)
 • 74% کسب و کارهایی که از CRM استفاده می کنند، بهبود روابط مشتری را گزارش کرده اند (Software Advice)

همین حالا نرم افزار CRM را رایگان دانلود کنید

با تکمیل فرم زیر، لینک دانلود رایگان نرم افزار CRM و آموزش های مرتبط برای شما ارسال می گردد: